RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU
Tarikh : 10-4-2012(Selasa)
Masa : 10.15-10.45
Tahun : 3C
Bilangan murid : 44 orang
Matapelajaran : Bahasa Melayu
Tema /Tajuk : Alam sekitar
Sub tajuk : Siew Chin dengan Orang Utan
Pengetahuan Sedia Ada:
- Murid pernah membaca petikan berbentuk cerita semasa tahap 1.
- Murid pernah mempelajari penjodoh bilangan
Hasil Pembelajaran :Pada akhir pembelajaran, murid-murid dapat:
i. Menggunakan penjodoh bilangan dalam ayat.
ii. menyenaraikan sekurang-kurangnya 3 contoh penjodoh bilangan
iii. Membaca kuat perkataan dan penjodoh bilangan dengan sebutan dab intonasi yang betel dan memahami penjodoh bilangan dengan betul
iv. menambah dan meluaskan pengetahuan murid dalam penggunaan penjodoh bilangan
Fokus Utama :
5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betel dan memahami perkara yang dibaca
Aras 3 ( i )
Membaca teks dengan sebutan dan intonasi yang betul
Fokus Sampingan :
8.1 Mimbina dan menulis perkatan ,ayat tunggal dan ayat majmuk
Aras 1(i)
Melengkapkan dengan perkataan yang sesuai
Sistem Bahasa :
Tatabahasa : penjodoh bilangan
Kosa kata :pelanduk,sekawan ,muram tercemar,ditebang,berpindah
Pengisian kurikulum :
i) Ilmu : Sains,kajian tempatan
ii) Nilai murni : Kebersihan alam sekitar, semangat bermasyarakat,kesyukuran
iii ) Penggabungjalinan : Aspek tatabahasa dan kosa kata .
Kemahiran Bernilai Tambah :
1. Kemahiran Berfikir – membanding beza, mengenal pasti, menyenarai
2. Kemahiran Teknologi Maklumat dan Komunikasi
3. Kemahiran Belajar Cara Belajar – membina maklumat
4. Kemahiran melihat, mendengar, bertutur, menulis
Bahan Bantu Mengajar :
Rujukan URL: (slaid/power point), LCD, laptop, video klip, skrin, kad perkataan.kertas mahjung,lembaran kerja
LANGKAH /MASA
|
ISI PELAJARAN
|
AKTIVITI P&P
|
CATATAN
|
Set induksi
( 5 minit)
|
Guru menayangkan video klip yang mengandungi cerita dari petikan buku teks. Berdasarkan tayangan, guru menanyakan beberapa soalan :
1. Mengapakah sungai tercemar?
2. Bagaimana sungai yang tercemar?
3. Apakah perkataan yang berbaris dalam petikan?
Lampiran 1:
Video klip
|
1. Guru menayangkan video klip bersoal jawab tentangnya.
2. Guru mengaitkan
perkataan yang berbaris itu iaitu penjodoh bilangan dengan kemahiran yang akan diajar .
|
ABM :
laptop, skrin
Kemahiran :
melihat, mendengar dan bertutur.
Verbal Linguistik : Rujukan powerpoint
Nilai :
Menjaga kebersihan
sungai
|
Langkah 1
( 7 minit)
|
Menerangkan kegunaan penjodoh bilangan satu persatu melalui powerpoint di paparan skrin.
1. kawan
2. helai
3. berkas
4. sikat
5. longgok
Lampiran 2 :
Slaid power point
|
1. Guru mempamerkan slaid power point tentang penjodoh bilangan.
2. Guru meminta murid menyenaraikan contoh-contoh
penjodoh bilangan
3. Murid memberikan sekurang-kurangnya 3 contoh penjodoh bilangan
4. Guru memberi respon terhadap semua jawapan murid.
|
ICT Konstruktivisme Interpersonal
Verbal Linguistik
BBM :
Slaid power
point, laptop
Kemahiran: Melihat dan berfikir, mengenal pasti
Sistem bahasa:
Tatabahasa (penjodoh bilangan)
|
Langkah 2
( 8 minit)
|
Pembentukan kumpulan
1. Mencantumkan kad penjodoh bilangan.
CONTOH JAWAPAN
1. sekawan gajah
2. sekawan biri-biri
3. sekawan burung
4. sehelai kain
5. sehelai daun
6. seberkas kayu
7. seberkas rotan
8. seberkas lidi
9. sesikat pisang
10. selonggok durian
11. selonggok manggis
12. Selonggok sampah
13. selonggok ikan
14. sehelai kertas
15. selonggok batu
|
1. Guru mengedarkan kad penjodoh bilangan
2. . Murid diminta berbincang di dalam kumpulan untuk cantuman kad penjodoh bilangan.
3. Setiap wakil kumpulan diminta keluar mencantum kad .
4. Guru menyemak jawapan murid sambil memberi tunjuk ajar kepada murid.
5. Murid membaca rangkai kata penjodoh bilangan tersebut.
.
|
ICT
Sistem Bahasa
Tatabahasa (penjodoh bilangan
bertanya dan menjawab
KBKK:
Menjana idea
mendengar, membaca
Nilai :
Bekerjasama dalam kumpulan , berusaha dan rajin
Belajar cara belajar :
Membina maklumat
ABM:
-kad cantuman
|
Langkah 3
( 7 minit)
|
Memberi tugasan - isikan tempat kosong dengan penjodoh bilangan yang betul sebagai latihan pengukuhan
|
1. Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid.
2. Guru meminta murid mengisi tempat kosong dengan penjodoh bilangan yang betul
|
BBM:
-lembaran kerja Isi tempat kosong dengan penjodoh bilangan
|
Penutup
( 3 minit)
|
Ulangkaji penjodoh bilangan yang diajar hari ini iaitu kawan,helai,berkas,
sikat dan longgok.
Penutup sosial :
Rumusan pelajaran, pujian dan motivasi
|
1. Guru membuat rumusan secara soal-jawab tentang tajuk hari ini.
2. Guru memberi pujian dan motivasi atas penglibatan murid dalam aktiviti yang dijalankan.
3. Guru mengedarkan latihan pengukuhan kepada semua murid.
|
Kemahiran mendengar
|
Lampiran 2
Lampiran 3
Isi tempat kosong dengan penjodoh bilangan yang sesuai.
kawan longgok helai Berkas sikat
|
1. Se ________ batu di tepi jalan raya masih belum dibersihkan oleh pihak yang berkenaan.
2. Se_______________burung terbang ke sarang pada waktu senja.
3. Mereka tidak mampu mematahkan se ________ lidi yang diikat oleh ayah.
4. Pak Mat memikul se ___________kayu api.
5. Kebun pisangnya dimusnahkan oleh se___________gajah.
6. Ibu mengupas se ____________ pisang nangka untuk digoreng.
7. Kawasan itu dipenuhi beberapa __________ sampah.
8. Angin yang bertiup menyebabkan beberapa _________ daun berguguran.
9. Emak membeli dua ________pisang di pasar itu.
10. Se_______biri-biri sedang meragut di padang.
Tiada ulasan:
Catat Ulasan